طراحی و ساخت قفل الکترونيکي

رديابي گوشی همراه

كنترل هوشمند چهارراه

طراحی و ساخت مين ياب هوشمند

ادامه 

انرژی خورشیدی ، گزینه مناسب برای تامین انرژی تاسیسات دورافتاده

گزارشی از طرح استفاده از انرژی خورشیدی در تامین روشنایی چاه ها و تاسیسات شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون.

 

 

 هزینه بالای تولید مهمترین عاملی است که استفاده از انرژی خورشیدی را با استقبال کمی روبرو ساخته و با گذشت ده ها سال هنوز هم سوخت های فسیلی رده نخست را در بازارهای عرضه و تقاضا به خود اختصاص داده اند و  به عبارت دیگر علیرغم آنکه انرژی خورشیدی به عنوان سوخت پاک در جهان معرفی شده است اما توجیه اقتصادی مهمترین فاکتوری است که منابع انرژی فسیلی و برق آبی را پیشتاز  این عرصه نموده است.

‌با همه این احوال در سال های اخیر تلاش های زیادی جهت استفاده از انرژی خورشیدی در جای جای جهان صورت گرفته است و استفاده از این منبع بی پایان بویژه در مکان هایی که احداث و نگهداری زیرساخت های انتقال سایر شکل های انرژی هزینه زیادی را به دنبال دارد بحث توجیه ناپذیر بودن آن را از نظر اقتصادی از بین برده است.

در همین ارتباط شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون سال گذشته در حرکتی جدید و به صورت آزمایشی برای تامین روشنایی یکی از چاه های دور افتاده نفت خود، از انرژی خورشیدی استفاده نمود و حال پس از موفقیت آمیز بودن این طرح اجرای آن  را بر روی دیگر چاه ها در دست اجرا قرار داده است.

رئیس برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات شرکت کارون، عدم نیاز به کابل‌کشی و اتصال به شبکه برق سراسری و حذف هزینه نگهداری ژنراتورهای تأمین برق را از جمله مزیت های استفاده از انرژی خورشیدی جهت تأمین روشنایی چاه ها که فاصله زیادی با شبکه برق سراسری دارند، عنوان کرد.

مهندس برزو فردی پور در توضیحات تکمیلی افزود: استفاده از انرژی خورشیدی برای تأمین روشنایی چاه های نفتی زمانی توجیه پذیر است که این چاه ها به دور از شبکه برق سراسری بوده و برای تأمین روشنایی آنها با استفاده از انرژی برق،  می‌بایست علاوه بر کابل‌کشی مسیرهای طولانی و نصب ژنراتورهای تأمین برق، به طور مستمر از آنها  نگهداری شود که این کار علاوه بر اتلاف وقت و انرژی هزینه های زیادی را به دنبال دارد.

وی مشخصه‌های مطرح در انتخاب سیستم‌های خورشیدی برای تامین روشنایی مورد نیاز چاه های دور افتاده را  طول عمر بالا، کاهش هزینه های عملیاتی، نگهداری و تعمیرات، ایمنی و نوردهی مناسب و نیز ملاحظات زیست محیطی عنوان می کند.

مهندس رضا راکی علیپور برنامه ریز ارشد نگهداری و تعمیرات شرکت کارون و یکی از برنامه ریزان این پروژه نیز در توضیحات بیشتر گفت: با توجه به اهداف دولت در راستای برنامه چهارم و پنجم توسعه، شرکت بهره‌برداری نفت و گاز کارون با انجام مطالعات دقیق اقدام به اجرای این پروژه نموده است زیرا استفاده از  پنل‌های خورشیدی و تجهیزات کنترلی و لامپ های بادوام  افزایش طول عمر سیستم روشنایی چاه ها را به دنبال خواهد داشت و علاوه بر این، بهره‌گیری از انرژی رایگان خورشید، هزینه های عملیاتی را در حد چشمگیری کاهش می‌دهد.

 وی در خصوص اجرای پروژه گفت: با توجه به اینکه این پروژه برای اولین بار در سطح شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب انجام می شود برای حصول اطمینان از نتیجه مناسب، سال گذشته در فاز اول بصورت آزمایشی اقدام به نصب یک دستگاه پایه خورشیدی در محل چاه شماره 197 واحد بهره برداری شماره یک اهواز نمودیم که از زمان اجرا تا کنون با توجه به میزان مصرف 3580 وات در روز به ازاء هر لامپ روشنایی، کاهش چشمگیر مصرف انرژی نسبت به استفاده از شبکه برق سراسری را به دنبال داشته است.

راکی علیپور در ادامه با اشاره به اینکه میزان مصرف هر لامپ از شبکه برق سراسری 4000 وات در روز است، افزود: پس از اثر بخش بودن فاز اول، مرحله دوم طرح نیز با خرید 11دستگاه پایه روشنایی خورشیدی مشابه از تولید کنندگان داخلی برای سه حلقه چاه دیگر میدان اهواز نصب و راه اندازی گردید.

سرپرست تعمیرات برق شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون نیز در خصوص نحوه ذخیره برق در پنل های خورشیدی گفت: انرژی خورشید در طول روز در باطری های موجود در این پنل ها ذخیره شده و در طول شب جهت تامین روشنایی محوطه چاه مورد استفاده قرار می گیرد.

مهندس مهین حویس افزود: این باطری ها قابلیت ذخیره سازی 72 ساعت انرژی را دارند و در صورت ابری شدن هوا تا سه شبانه روز قادر به تامین روشنایی مورد نیاز محوطه چاه خواهند بود.

وی اظهار داشت: با توجه به موقعیت چاه ها، بعد مسافت و دور از دسترس بودن امکانات برق رسانی، تأمین برق چاه ها مستلزم خرید دیماند برق از شرکت برق منطقه ای، احداث مسیر طولانی خط انتقال نیرو و نصب ترانسفورماتور قدرت و یا نصب مولد برق اضطراری بوده که مزیت عمده بکارگیری مجموعه روشنایی انرژی خورشیدی، حذف هزینه های اجرای خط انتقال و کاهش وقت و نیروی انسانی مورد نیاز تعمیرات و نگهداری تجهیزات یاد شده است.

بر اساس گفته های این کارشناسان کاهش هزینه های عملیاتی، افزایش ایمنی، صرفه جویی در مصرف برق، جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی به دلیل حذف ژنراتورهای دیزلی مدار تولید، پایداری شبکه برق، حمایت از تولید کنندگان داخلی و حذف هزینه های انتقال برق از شبکه انتقال برق سراسری از جمله دلایلی است که اجرای پروژه های اینچنینی را در مناطق دور افتاده توجیه پذیر نموده و می توان با امکان سنجی و شناسایی مکان های مناسب و مدیریت صحیح در سال جهاد اقتصادی علاوه بر افزایش کارایی تجهیزات، هزینه ها را تا حد زیادی کاهش داد.

نور پردازي پل كابلي تبريز

روشنايي بيلبوردهاي جاده اي شيراز

نصب سيستم برق اضطراري (UPS) نداجا

طراحي سيستم اضطراري (LED) براي پتروشيمي تبريز

 ساير پروژه هاي انجام شده