طراحی و ساخت قفل الکترونيکي

رديابي گوشی همراه

كنترل هوشمند چهارراه

طراحی و ساخت مين ياب هوشمند

ادامه 

انرژي خورشيدي براي تامين سوخت مرغداري

 

هر چه اجراي هدفمندي يارانه‌ها پيش مي‌رود، ابتكارات و خلاقيت‌هاي بخش خصوصي براي افزايش درآمد و پايين آوردن هزينه بيشتر مي‌شود، در اين ميان استفاده از انرژي خورشيدي در مرغداري‌هاي قزوين نوآوري است كه براي نخستين بار در كشور مورد توجه قرار مي‌گيرد.

استفاده از انرژي خورشيدي براي تامين سوخت مرغداري‌هاي

به گزارش خبرگزاري فارس، بعد از اجراي هدفمندي يارانه‌ها و حتي قبل از آن دولت طرحهاي مختلفي همسو با اهداف اين قانون و به ويژه در راستاي كاهش سوخت مصرفي در توليدي‌ها را اجرايي مي‌كند، در اين ميان فعالان بخش خصوصي هم بيكار ننشسته و بسياري از طرح‌ها‌ را خودشان داوطلبانه عملي مي‌كنند تا توليداتشان از افزايش قيمت سوخت كمترين آسيب را ديده، قيمت تمام شده كاهش يافته و درآمد افزايش يابد، البته حمايت‌هاي دولت هم انگيزه آنها را براي اجراي اينگونه طرح‌ها دو چندان كرده است.
هم اكنون مرغداران به استفاده از انرژي خورشيدي در مرغداري‌ها روي آورده‌اند، مرغداراني كه دست به اين كار زده‌اند هدف خود را استفاده از انرژي سالم و پايدار، بدون ايجاد آلودگي و همچنين صرفه‌جويي در مصرف سوخت عنوان مي‌كنند،البته در اين ميان مديريت حمل و نقل سوخت هم طبق تفاهمنامه‌اي كه با برخي شركت‌ها دارد، دستگاه‌هاي توليد انرژي خورشيدي را به طور يارانه‌اي در اختيار مرغداراني كه مي‌خواهند از چنين سيستمهايي استفاده كنند قرار مي‌دهد.

*استفاده از انرژي خورشيدي در مرغداري‌ها براي كاهش مصرف سوخت

علي اسكويي مدير توليد اين مرغداري «اجداد ارم»در قزوين در اين باره مي‌گويد: براي هر واحد 50 هزار قطعه‌اي 40 كالكتور-تجميع كننده انرژي -خورشيدي نياز است كه قيمت اين تعداد 17 ميليون تومان است،40 درصد آن را طبق قرارداد مديريت بهينه‌سازي سوخت پرداخت مي‌كند و تنها 60 درصد قيمت يعني حدود 10 ميليون تومان آنرا مرغداري‌ها پرداخت مي‌كنند. با استفاده از اين سيستم در هر واحد مرغداري سالانه 40 هزار ليتر مصرف سوخت كاهش پيدا مي‌كند كه ارزش بهاي آن با گازوئيل 150 توماني، 6 ميليون تومان در سال در هر واحد مرغداري است، البته اگر استفاده از شوفاژ و جلوگيري از هدر رفت آب را هم اضافه كنيم رقم صرفه‌جويي بيش از اين اندازه مي‌شود.
وي گفت: استفاده از انرژي پاك و خدادادي موجب پايداري در دريافت انرژي شده و ضريب اطمينان توليد را افزايش مي‌دهد به طوري كه يك توليد كننده مطمئن است تا اين گيتي هست و خورشيد هم بر بام آن فروزان، انرژي مرغداري‌اش هم بي هيچ منتي تامين است و اين در توليد نقش بسيار موثري دارد زيرا جلوي نوسان هزينه و توليد را مي‌گيرد و به زبان ساده سود توليدي‌اش تضمين است.
اسكويي گفت: اين دستگاه‌ها ساخت ايران است و با استهلاك كمتر كارآيي بالاتري دارد به طوري كه با گرماي خورشيد مي‌تواند دماي آب را به 35 ـ 30 درجه سانتيگراد برساند و زماني كه اين آب به شوفاژ وارد مي‌شود به دماي 60 درجه سانتي‌گراد مي‌رسد.
وي گفت: در يك واحد مرغداري 25 نفر كارگر مشغولند و طي روز حداقل 3 بار نياز به دوش گرفتن با 8 هزار و 750 ليتر آب است براي گرم كردن آن سوخت فراوان نياز است.
وي افزود: در نيمه اول سال روزانه 100 تا 150 ليتر در روز و در فصل سرد 40 تا50 ليتر در روز با ميانگين 30 درصد در كاهش مصرف سوخت موثر است، اما مبلغي كه براي خريد اين دستگاه‌ هزينه مي‌شود طي 2.5 تا 3سال با صرفه‌جويي حاصل از سوخت برگشت داده مي‌شود.
اسكويي در مورد مشكلاتي كه مرغداران در استفاده از اين سيستم دارند؛ گفت: كمبود نقدينگي مهمترين مشكل است زيرا با اينكه دولت 40 درصد هزينه را قبول مي‌كند، اما برخي مرغداران قادر به پرداخت 10 ميليون تومان لازم براي هر واحد مرغداري نيستند.
اسكويي گفت: در حال حاضر 20 واحد مرغ مادر در استان قزوين وجود دارد كه 2 واحد آن به اين سيستم تجهيز شده است.
به گفته مدير توليد اين واحد توليدي در 4 واحد مرغداري متعلق به اين شركت نيز در شمال كشور سيستم استفاده از انرژي خورشيدي بجاي سوخت راه اندازي شده است.
وي پيشنهاد كرد: با توجه به ظرفيتي كه اين سيستم دارد از آن مي‌توان براي روشنايي مرغداري‌ها هم استفاده كرد، دولت مي‌تواند با انعقاد قرارداد با شركت‌هاي مرتبط اين سيستم‌ها را طوري بازسازي كنند تا با ايجاد ظرفيت جديد براي سيستم روشنايي مرغداري‌ها هم قابل استفاده شود.
بر اساس اين گزارش اين سيستم شامل پنل‌هايي است كه پشت بام مرغداري‌ها نصب مي‌شود و تنها با استفاده از گرماي خورشيدي كار مي‌كند، با توجه به شرايطي آب و هوايي استان قزوين تقريبا بيش از 9 ماه سال اين سيستم گرمايشي مي‌تواند گرماي مورد نياز مرغداري‌ها و آب گرم را تامين كند، در واقع براي فعاليت اين نيروگاه‌هاي خورشيدي لزوما نيازي به وجود آفتاب نيست و بلكه حتي با گرماي خورشيد و در زمستان نيز قادر به تامين انرژي است هر چند ممكن است از توان آن كاسته شود.

*كاهش مصرف سوخت و افزايش توليد و درآمد با اجراي طرح خاكورزي حفاظتي

از روشهاي ديگر براي كاهش مصرف سوخت در بخش كشاورزي، طرح خاكورزي حفاظتي است كه در 25 هزار هكتار از زمين‌هاي استان قزوين استفاده مي‌شود در اين روش عمليات كشاورزي از 9 مرحله به يك مرحله كاهش مي‌يابد و بجاي اينكه براي آماده‌سازي زمين كشاورزي 9 بار و 9 دستگاه رفت و آمد كنند، يك دستگاه و يك بار حركت مي‌كند و زمين آماده كشت مي‌شود.
اين روش مزاياي مختلفي دارد كه از زبان مجريان و مسئولان طرح بررسي مي‌شود.
در ادامه بازديد از طرح‌هاي كشاورزي استان قزوين كه موجب كاهش مصرف سوخت مي‌شود به مزرعه مهدي دادگر رفتيم كه در آنجا طرح خاكورزي حفاظتي و كشت مستقيم توامان باعث كاهش مصرف سوخت، افزايش عملكرد و كاهش زمان آماده سازي شده است.
حسن جليلوند مدير زراعت جهاد كشاورزي استان قزوين گفت: كاهش اعمال مكانيكي به كاهش مصرف كود شيميايي و افزايش پايداري منجر مي‌شود به زبان ساده‌تر عدم برگرداندن خاك در اين روش باعث حفظ بقاياي گياهي روي خاك شده و باعث حفظ رطوبت و افزايش مواد آلي خاك مي‌شود.
در اين روش، تردد ماشين آلات كشاورزي كاهش يافته، ساختمان خاك بهبود مي‌يابد و سرعت آماده‌سازي براي كشت به موقع نيز افزايش مي‌يابد و مهمتر از همه مصرف سوخت در مقايسه با روشهاي مرسوم به شدت كاهش مي‌يابد.
در اين روش جلوي كشت تأخيري 15- 10 درصد محصولات كشاورزي گرفته مي‌شود و از نگاه كارشناسان يك روز تأخير در كاشت يعني يك درصد كاهش توليد به طوري كه اگر در نظر بگيريم كه 4 هزار و 250 تن سالانه در اين استان به دليل كاهش كشت تأخيري محصولات از بين برود، 153 ميليون تومان به درآمد كشاورزان اضافه مي‌شود.
استفاده از طرح خاكورزي حفاظتي مصرف 27.5 ليتر در هكتار گازوئيل را به 20 ليتر مي‌رساند كه اين ميزان در سطح 25 هزار هكتار 190 هزار ليتر خواهد بود.
جليلوند گفت: اجراي طرح 25 هزار هكتار در استان قزوين شروع شده است همچنين در عملكرد هم تأثير قابل توجهي دارد.
وي گفت: 90 دستگاه تاكنون به كشاورزان تحويل داده شده و 10دستگاه هم قرار است به زودي تحويل داده شود كه 40 درصد هزينه تمام شده را دولت پرداخت مي‌كند.
جليلوند قيمت هر دستگاه را بين 2 تا 17 ميليون تومان عنوان كرد.

*كاهش 58 درصدي سوخت كشاورزي با اجراي طرح خاكورزي

محمدرضا صفري رئيس سازمان جهاد كشاورزي قزوين گفت: اجراي پروژه طرح خاكورزي حفاظتي، 58 درصد موجب كاهش مصرف سوخت، 57 درصد كاهش زمان آماده‌سازي و 50 درصد كاهش هزينه آماده‌سازي مي‌شود.
وي گفت: اين طرح در سطح 25 هزار هكتار در دست اجرا است و قرار است طي سالهاي آينده در كل استان اجرايي شود.
وي همچنين از ديگر طرح‌هاي انجام يافته در استان در راستاي كاهش مصرف سوخت گفت: دولت اخيرا مصوب كرده براي بهينه سازي سوخت در مرغداري‌هاي صنعتي و نيمه صنعتي 30 ميليون تومان پرداخت شود و همين عامل باعث شد كه مرغداران به تعويض سيستم‌هاي گرمايشي اقدام كنند، اين سيستم قبلا موسوم به دو شاخ بود كه الان سيستم هيترموشكي جايگزين شده و با اين اقدام 50 درصد در مصرف سوخت مرغداريها صرفه‌‌جويي مي‌شود كه هم اكنون 90 درصد مرغداريهاي استان قزوين به اين سيستم تجهيز شده‌اند.

منبع : ایران

نور پردازي پل كابلي تبريز

روشنايي بيلبوردهاي جاده اي شيراز

نصب سيستم برق اضطراري (UPS) نداجا

طراحي سيستم اضطراري (LED) براي پتروشيمي تبريز

 ساير پروژه هاي انجام شده