طراحی و ساخت قفل الکترونيکي

رديابي گوشی همراه

كنترل هوشمند چهارراه

طراحی و ساخت مين ياب هوشمند

ادامه 

بررسی مزایای جایگزینی لامپهای LED  در مصارف روشنایی عمومی

چکیده :
با توجه به اهميت يافتن بحث صرفه جويي در مصرف انرژي ، روشهايي كه بتوان از طريق آنها در زمينه توليد و يا مصرف انرژي بهبود حاصل نمود ، مورد توجه قرار گرفته اند . در اين مقاله به بررسي يكي از روش هاي بهينه سازي مصرف انرژي كه جايگزيني لامپ هاي التهابي ، گازي و فلورسنت با نوع جديدي از لامپ ها به نام لامپ هاي LED مي باشد ، پرداخته شده است . براي روشن شدن موضوع ، ضمن معرفي لامپهاي LED ، عواملي كه باعث برتري اين دسته از لامپها بر ساير لامپها می گردد ، مورد بررسي قرار گرفته است .
مقدمه :
زندگي انسان از ابتداي خلقت ، پيوسته به انواع انرژي وابسته بوده است و با گذشت زمان اين وابستگي نه تنها كاهش نيافته بلكه با روند چشمگيري رو به افزايش است و در حال حاضر همگان به دنبال يافتن راه هايي هستند كه بتواند پاسخگوي رشد فزاينده تقاضاي انرژي باشند. در همين راستا مباحثي مانند بهينه سازي مصرف انرژي و انرژي هاي نو نیز اهميت فوق العاده اي يافته اند .
به طور كلي نقاطي كه بمنظور بهبود وضعيت انرژي ، می توان برآنها تمرکز نمود را به سه دسته تقسيم کرد :
الف . توليد : توليد انرژي از منابع جديد، بهينه سازي روشهاي توليد و...
ب . انتقال : كاهش اتلافات انتقالي جهت دست يافتن به روشهاي بهينه انتقال انرژي به نقاط مصرف
ج . مصرف : بهينه سازي مصرف كننده ها ، تغيير الگوي مصرف ، صرفه جويي در مصرف و...
در اين مقاله به اقتضاي موضوع و زمان به كنكاش در يكي از اساسي ترين و به روز ترين زير مجموعه هاي مديريت انرژي يعني مديريت روشنايي خواهيم پرداخت .اهميت اين بخش از مديريت انرژي توسط آمار و ارقام منتشره توسط متصديان توليد و توزيع انرژي در ايران و جهان كاملأ قابل توجيه است به طوري كه در آمار انتشار يافته توسط وزارت نيروي ايران بخش روشنائي با مصرف حدود  4/4672 ميليون كيلو وات ساعت در سال 1382 بالغ بر 4% از مصرف انرژي برق كشور را به خود اختصاص داده است . ضمن اينكه روشنائي ، سهم عمده اي در مصارف خانگي و همچنين نقش قابل توجهي در مصارف صنعتي و عمومي نيز دارد و از طرف ديگر عمده ترين مصرف در ساعات پيك(اوج  بار) ، مربوط به روشنائي مي باشد.
طبق آمار ، بخش روشنائي معابر رشدي بالغ بر 24% در سال داشته كه اين افزايش نشان دهنده گسترش شهرها و افزايش روشنائي شهري شهرها و روستاهاست . بنابراين اهميت توجه جامعه به صرفه جوئي در اين بخش و
كنترل مصرف برق در اين حوزه با توجه به اين نكته كه مديريت انرژي در سيستم روشنايي به منزله محدود كردن انرژي ويا به حداقل رساندن ميزان روشنايي نبوده بلكه روشي در جهت مصرف صحيح و اصولي در صنايع ، ساختمان هاي مسكوني ، تجاري و اداري و ... كاملا محسوس مي باشد .

مفاهيم روشنايي :

موضوعي كه قصد بررسي آن را داريم عبارتست از بررسي اثر جايگزيني لامپ هاي LED به جاي انواع لامپ هاي مورد استفاده كه در تطبيق با دسته بندي فوق مربوط به سومين نقطه اساسي در چرخه انرژي يعني مصرف و مصرف كنندگان مي باشد كه در ذيل به آن مي پردازيم . بهينه سازي در سيستم هاي روشنايي نه تنها از ديد بهره وري مصرف انرژي بلكه از لحاظ حفظ بهداشت و ايمني ضروري به نظر مي رسد چرا كه اثرات يك سيستم روشنايي نامناسب مي تواند به صورت خشكي چشم ، سردرد ، نقص بينايي و تصادفات ناشي از كمي نور يا درخشندگي و چشم زدگي بروز كرده و موجب افت راندمان كاري افراد گردد .
ابتدا تعاريفي از مباحث مهم در روشنائي را از نظر مي گذرانيم:

Ф - شار نوري :

كل توان نوري است كه ازيك منبع نور (مثلأ لامپ) درجهات مختلف منتشر می گردد و واحد آن لومن  (Lumen) می باشد . يك لومن عبارتست از فلوي نوري كه از جسم كاملا تيره یا سیاه  به سطح  5805/0 میلیمترمربع در درجه حرارت 2042 درجه کلوین ساطع می شود .

η -  بازده نوري :

خارج قسمت شار نوري به توان الكتريكي مصرفي آنرا ، بازده نوری لامپ (Efficacy)  مي نامندكه واحد آن  لومن بروات (l/w)  است  .

I - شدت نور :

شدت نور عبارتست از چگالي شار نوري در جهت و يا زاويه معینی در فضا كه به صورت خارج قسمت شار نوري (Ф) به زاويه فضايي (ω) بيان مي گردد كه واحد آن شمع (Candella) است .
بديهيست ، در صورتيكه فلوي نوري بطور يكنواخت پخش شده باشد ، مقدار شدت نور برابر خواهدشد با :
I= d Ф/d ω

E - شدت روشنايي :

نسبت مقدار شار نوري كه به طور عمودي بر سطح مي تابد ، شدت روشنايي ناميده مي شود كه واحد آن لوكس مي باشد .
لوكس :يك لوكس عبارتست از روشنايي حاصل از تابش شارنوري به مقدار يك لومن بر سطحي برابر يك مترمربع

LED چیست ؟
LED مخفف واژه LIGHT EMMITED DIODE به معناي ديود ساطع كننده نور است. ديودهاي ساطع كننده نور در واقع جزو خانواده‌ ديودها هستند كه ديودها نيز زيرگروه نيمه هادي‌ها به شمار مي‌آيند . خاصيتي كه  LEDها را از ساير نيمه هادي ها متمايز مي‌سازد اين است كه با گذر جريان از آنها ، مقداري انرژي به صورت نور از آنان ساتع مي‌شود .
شکل 1 : LED
زماني كه براي اولين بار نور بسيار كمي حين عبور جريان از اين گونه ديودها مشاهده گرديد ، هيچکس تصور نمي كرد كه اين نور به ظاهر ناچيز ، آينده روشنايي را متحول خواهدساخت ولي با گذشت زمان و ابداع روش هايي بمنظور  افزايش ميزان نور توليدي توسط LED ها ، نظر بسیاری از كارشناسان به آنها جلب شد و در سال 2003 اعلام شد كه تا سال 2010 به بازده نوري برابر 120 لومن بر وات براي LED دست خواهيم يافت و اين درحاليست كه در اواسط سال 2004 میلادی شرکتOSRAM   اعلام نمود که به بازده 108 لومن بر وات دست يافته است و در سال 2005 شركت CREE اعلام كرد كه به بازده 131 لومن بر وات دست يافته است و هم اکنون LED  هایی با بازده 80 لومن بر وات در مقياس تجاري توليد مي شوند . پس مشاهده مي كنيم كه رشد LED  ها در حدي بوده كه حتي خوشبين ترين افراد نسبت به آينده را نيز غافلگير نموده است.

ماهيت رنگ توليد شده توسط LED :

بوسیله LED ها مي توان نور را در رنگها و شدت هاي مختلف توليد كرد و اين امر با تغيير در ساختار فيزيكي و مواد تشكيل دهنده آنها به سادگي امكانپذير است .همانطور كه ملاحظه مي نماييد نور هاي توليدي توسط LED ها داراي طول موج مشخصي مي باشند و اين بدان معني است كه رنگ توليدي كاملا خالص مي باشد.
حال ممكن است اين سئوال پيش آيد كه با توجه به اينكه LED ها تك رنگ هستند چگونه مي توان نور سفيد كه بيشترين مصرف را در تامين روشنايي دارا مي باشد ، بدست آورد؟ براي اين منظور روشهاي متعددي مورد استفاده قرارمي گيرند كه رايج ترين آنها استفاده از سه رنگ آبي قرمز و سبز به منظور توليد رنگ سفيد و استفاده از لنز فسفر اندود برای LED آبي مي باشد.
LED  ها تا اواخر دهه گذشته فقط در سه رنگ آبي، سبز و قرمز توليد می شدند و بدبن دلیل کاربرد بسیاری نداشتند .سپس LED  هايي با رنگ آبي به بازار آمدند كه مي‌توانستند نور سفيد با هاله‌اي از رنگ آبي را ارائه نمایند . LED  ها كه از دهه‌هاي گذشته درصنعت الكترونيك مورد استفاده قرار مي‌گرفتند، عموماً براي نمايش خاموش يا روشن بودن نمايشگرها در لوازم مولتي مديا کاربرد داشتند . لیکن در حال حاضر LED ها به نحوي ساخته مي‌شوند كه نور را در جهت خاصي متمركز کرده و بصورت چيپ‌هاي كوچكي هستند كه معمولاً در داخل يك شيشه‌ گنبدي شكل قرار مي‌گيرند و به سختي مي‌شكنند . هم اكنون با تغيير در ساختار فيزيكي و مواد تشكيل‌دهنده  LED ها ، به آسانی می توان نور را در رنگها و شدت‌هاي مختلف و با طول موج مشخص با رنگ كاملاً خالص توليد نمود. LEDهاي سفيد قابليت توليد همه نوع رنگ را داشته و علاوه بر آن از انرژي بسيار كمي براي توليد روشنايي استفاده مي‌كنند. به همين دليل روز به روز ابعاد استفاده از آنها گسترده‌تر شده و در مواردي كه احتياج به علامت دادن و يا رقص نور (زدن فلاش و SOS) باشد، استفاده می شود .
اكنون بسياري از شركتهاي بزرگ سازنده لوازم روشنايي مخصوصاً شركتهاي فعال در زمينه روشنهايي منازل بسياري از فعاليت‌هاي خود را برروي‌LEDها متمركز كرده‌اند و قصد دارند روشنايي لازم براي منازل را از LEDها تهيه كنند . به نظر مي‌رسد اين روند تا كمتر از 5 سال آينده، باعث تغيير بسيار عمده در نوع محصولات روشنايي گردد . به طوريكه در حال حاضر نيز اكثر لوازم روشنايي خانگي، معادل LED نيز دارند و مصرف‌كنندگان مي‌توانند در صورت تمايل از مشابه هر نوع كالايي با مدل LED استفاده كنند. هر چند به نظر مي‌رسد اين تكنولوژي در سالهاي آينده و با رشد قابل پيش‌بيني صنعت، لوازمي با روشنايي بسيار بهتر و مصرف انرژي كمتر و قيمت مناسب را به مشتريان ارائه دهد .

لامپ‌های LED در واقع مجموعه‌ای از یك یا چند LED  می‌باشند كه برای به دست آوردن شدت نور و رنگ مورد نیاز با یكدیگر در یك مجموعه قرار داده می‌شوند و به منظور تأمین روشنایی و یا تزئینات مورد استفاده قرار می‌گیرند .
شکل 2 : سه نمونه از لامپهایLED
مشخصات منحصر به فرد LED باعث شده است كه لامپ‌های LED به سرعت جایگزین سایر منابع تأمین روشنایی گردند و از مصادیق بارز آن می‌توان به چراغ‌ها و علائم راهنمایی ساخته شده با LED اشاره كرد كه اکنون در كشور ما در مقیاس گسترده‌ای به كار گرفته  و جایگزین نمونه‌های قدیمی شده‌اند .
در حال حاضر تولید كنندگان لامپ‌های قدیمی كه معروف‌ترین آنها شرکت OSRAM می‌باشد به صورت گسترده‌ای بر روی تولید لامپ‌های LED سرمایه‌گذاری نموده‌اند و موضوع زمانی جالب‌تر می‌شود كه بدانیم پیشروترین شركت در زمینه تولید لامپ‌های كم‌مصرف (كه در حال حاضر از نظر عده‌ای گزينه مناسب تري نسبت به لامپ های LED است) همین شركت بوده و سرمایه‌گذاری عظیم شركت بر روی LEDها نشانگر این نكته است كه آنها نیز به این موضوع كه هیچگونه منبع روشنایی در آینده قابل رقابت با لامپ‌های LED نمی‌باشد كاملاً واقف هستند .

مزایای استفاده از لامپ‌های LED  چیست ؟
در واقع هدف اصلی ما از این بحث پاسخ به این سئوال است كه استفاده از لامپ‌های LED نسبت به سایر لامپ‌های موجود در بازار ، چه مزایایی در بر دارد؟
تعدادی از مزیت‌های عمده لامپ‌های LED نسبت به سایر لامپ‌ها بشرح ذیل ارائه می گردد :
1. بازده :
در حال حاضر لامپهای LED بازده‌ای بین 20 تا 40 لومن بروات دارند .  این مقدار برای لامپهای التهابی  12 تا 15 لومن بروات ،  برای لامپهای كم‌مصرف 35 تا 60 لومن بروات و برای لامپهای بخار سدیم 100 لومن بر وات می‌باشد . مشاهده می‌شود كه ظاهراً لامپهای LED برتری خاصی نسبت به لامپهای كم‌مصرف و یا بخار سدیم ندارند ؛ اما نكته‌ای كه باعث تمایز و برتری بازده لامپهای LED نسبت به سایرین می‌شود این است كه نور تولید شده توسط آنها در تمام فضا پراكنده نمی‌شود و نیز شامل پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز نیست  و این موضوع باعث می‌شود كه شدت نور آنها در فضای مورد نظر،  نسبت به سایرین بیشتر باشد . این مزیت ، باعث می شود که لامپهای LED در اماكن مختلفی كه نیاز به نور متمركز دارند ، مانند فعالیتهای ابزار دقیق در صنایع ، شركت‌ها و ادارات ، کاربرد بیشتری داشته باشد كه این موضوع در شكل زیر نشان داده شده است : 
شکل 3 : مقایسه نحوه انتشار نور در LED و لامپ معمولی
علاوه‌بر موارد فوق می توان برای نیازهای مختلف خود ، نور مورد نیاز را ، نه كمتر و نه بیشتر ، بوسیله لامپهای LED تأمین نمود . این در حالیست كه بعلت مشكلات متعدد ، لامپهای قدیمی را نمی‌توان با هر توان دلخواه تولید كرد و معمولاً دارای استانداردهای خاصی می‌باشند و  نور آن‌ها نیز مانند لامپ‌های LED قابل تنظیم نیست .

2. قابلیت اطمینان بالا  :
فرض كنید كه احتمال از كار افتادن یك LED در ساعات 1 تا 5000 عمر آن ، برابر با 002/0 باشد و اگر یك لامپ LED با 500 عدد LED را در نظر بگیریم و زمان تعویض این لامپ را منوط به از كار افتادن 200 عدد LED آن بدانیم آنگاه احتمال تعویض این لامپ در زمان 1 تا 5000 ساعت ، برابر است با 002/0 به توان 200 كه تقریباً برابر با صفر می‌باشد .
لذا ، زمانی كه یك لامپ LED  در شرایط استاندارد بكار گرفته شود می‌توان مطمئن بود كه تا سالها نیازی به تعویض آن نخواهد بود . به همین علت در حال حاضر كلیه لامپ‌های LED ، از سوی تولید كنندگان خارج از كشور ، تا مدت 5 سال تضمین می‌شوند و این شركتها متعهد هستند كه در صورت بروز هر گونه خرابی در هر نقطه دنیا ، بدون دریافت هیچ هزینه‌ای ، محصولات خود را جایگزین نمایند .
3. عمر مفید بالا  :
تا پیش از ظهور لامپهای LED ، بالاترین عمرثبت شده  برای منابع روشنایی ، در حدود 5000 ساعت بوده است که این مقدار با كمترین طول عمر متصور برای LEDها قابل مقایسه نمی‌باشد .
معمولاً هر زمان كه از یك خیابان عبور می‌كنید ، یك یا چند عدد از لامپ‌های روشنایی خاموش هستند و در روز بعد مأموران آنها را جایگزین می‌كنند که این امر مستلزم صرف وقت و هزینه بسیار زیادی می‌باشد . لیکن با جایگزینی لامپ‌های LED به جای آنها ، می‌توان تا میزان زیادی در این هزینه‌ها صرفه‌جویی نمود .
4. عدم وجود پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز  :
همواره نوری كه توسط منابع روشنایی تولید می‌شده ، با پرتوهای فرابنفش و مادون‌قرمز همراه بوده است  لیکن این پرتوها در حوزه بینایی ما قرار نداشته و كاربردی بمنظور تأمین روشنایی ندارند و علاوه‌ براین ، برای انسان مضر هستند تاجائیکه دانشمندان ، زنان را از قرار گرفتن در زیر نور لامپهای مهتابی و كم مصرف منع كرده‌اند ، زیرا بر اساس نتایج آخرین تحقیقات ، لامپهای مذکور میزان زیادی پرتو فرابنفش را از خود منتشر می نمایند و این در حالیست كه تأثیر پرتوهای فرابنفش بر مبتلا شدن به سرطان پوست ، سالها پیش به اثبات رسیده است.


5. به كارگیری با ولتاژهای بسیار پایین   :
ولتاژ مورد استفاده لامپهای LED می‌تواند بسیار پایین باشد و جالب است كه لامپهای LED با مقدار ناچیزی از ولتاژ نامی خود نیز به نورافشانی خواهند پرداخت و می‌توان آنها را با ضعیف‌ترین و كوچك‌ترین باطری‌ها تغذیه نمود . بنابراین می‌توان بسیاری از سیستم‌های روشنایی صنایع ، ساختمانها و حتی معابر را بدون نیاز به اتصال به شبكه سراسری ، توسط باطری‌ها و پیلهای جریان مستقیم تغذیه نمود كه مشكل پیك و دره بار شبكه را تا حدودی مرتفع می نماید و هزینه احداث تأسیسات انتقال برق در اماكن صعب‌العبور و فواصل بالا را كاهش خواهد داد .
6.توليد حرارت كم  :

حرارت توليدي توسط LED بسيار ناچيز است و علت ، پايين بودن ميزان انرژي مصرفي آن است . اين خاصيت ازگرم شدن محيط اطراف و نيز صدمه به قابها و حبابهاي محافظ که معمولأ بعد از مدتي لامپ هاي التهابي آنها را ذوب مي كنند ، جلوگيري مي نمايد.

7. قابليت استفاده از هر دونوع جريان  :

لامپهای  LED بطور معمول از جريان DC استفاده می كنند ولي با قرار دادن يكسوكننده ها، مي توان براحتي ازجریان AC نيز براي تامين انرژي مورد نياز آنها استفاده نمود . البته در حال حاضر LED هايـــــــــي توليد مي شوند که بدون نياز به اينورتر هاي جريان ویكسو سازها براحتي با جريان AC به فعاليت مي پردازند.
این قابليت LEDها باعث مي شود كه براي استفاده از منابع انرژي خورشيدي كه جريان برق توليدي آنها به صورت DC مي باشد ، بتوان بدون نياز به اينورتر هاي جريان که معمولأ هزينه زيادي دربر دارند و كار و نگهداري آنها بسيار مشكل است ، مستقيمأ انرژي توليدي را به مصرف رساند.
علاوه بر موارد فوق ، يك خاصيت منحصر به فرد ديگر لامپهای LED اين است كه اگر يك لامپ LED را در كنار هر نوع لامپ ديگر با توان برابر ، به يك نوع منبع تغذيه DC متصل نماييم ، مدتها پس از آنكه لامپ نمونه ديگر شروع به كم نور و خاموش شدن نمود ، لامپ LED همچنان بدون كاهش در ميزان نور به كار خود ادامه خواهد داد. اين امر به علت خاصيت ORIENTED CURRENT  مي باشد به اين معنـي كه نور آنها تابعي از جريان  است و بر خلاف ساير منابع روشنايي كه ORIENTED VOLTAGE هستند با تغيير ولتاژ ، تغييري در نور آنها حاصل نمي شود.

8 . قابليت بكارگيري در دماي 40- و  85+ درجه سلسيوس :

به جرات مي توان گفت كه لامپهاي LED در هر نقطه از كره خاكي و در هر فصلي قابل استفاده هستند و توانايي قابل توجهي در تحمل تغييرات دما دارند كه مشابه آن را در هيچکدام از منابع روشنايي نمي توان يافت و شما مي توانيد LED را در دماي 50- و 100+ درجه سلسيوس به راحتي نگهداري نماييد.
معمولأ در نقاط صعب العبور و داراي شرايط جوي نامساعد ، امكان استفاده آسان از هيچ یك از لامپ هاي قديمي وجود ندارد و بايد تدابير خاصي براي حفظ و نگهداري آنها انديشيده شود ولي مي توان لامپ هاي LED را در هر مكاني ،آنهم بدون نياز به مراقبتهاي خاص ، مورد استفاده قرار داد.

9. افزايش بازده در شرايط كاهش جريان  :

پيش تر گفته شد كه مي توان با كاهش جريان ، نور  لامپهاي LED را به ميزان دلخواه تنظيم كرد حال ممكن است تصور شود كه همانند ساير لامپها ، با كاهش جريان ، از ميزان بازده نيز كاسته خواهد شد ولي حقيقت اين است که بر خلاف ساير منابع روشنايي، كه هرچه جريان لامپ هاي LED كاهش يابد ، ميزان بازده نوري اين لامپ ها افزايش یافته و از بازده نامي آنها نیز بیشتر می شود .

10. امنيت بالا  :

در صورت استفاده ازلامپ هاي LED ، چون اين گونه لامپها را مي توان با استفاده از ولتاژ هاي پايين و امن به كار برد و علاوه براين توليد حرارت توسط اين گونه لامپ ها بسيار كم است ، لذا ، خطر برق گرفتگي ، سوختگي و حريق تا ميزان زيادي كاهش یافته و می توان بسياري از موارد ايمني را كه ملزم به رعایت آنها درمورد لامپهاي قديمي بودیم ، حذف نمود .

11. قابل رويت بودن نور LED ها نسبت به لامپهای التهابی به میزان 10x  :

نور توليد شده توسط لامپ هاي  LED بعلت ماهیت خود و درخشندگي بسيار زياد ، تا فواصل بسيار دور قابل رويت مي باشد و حدودأ ميزان فاصله اي كه مي توان نور آنها را تشخيص داد ، ده برابر لامپ هاي معمولي مي باشد .  به همين علتلامپهای مذکور ، در بسياري از چراغها و علائم هشدار دهنده و راهنمايي جايگزين نمونه هاي قديمي شده اند .

12. حشرات از نور LED گریزانند  :

در لامپ هاي قديمي ، بعد از گرد و غبار ، آلودگي ناشي از تجمع حشرات در اطرافشان مهم ترين عامل كاهش نور آنان  بود كه ميزان بازده نوري را تا حد بالايي كاهش داده و بدينصورت مصرف انرژي به ازاء محصول نوري بالا مي رفت و هر از چند گاهي بايد آنها را تميز نمود . لیکن نور توليد شده توسط LED بر خلاف ساير نورها ، نه تنها حشرات را جذب نکرده بلكه آنها را از محيط پراكنده مي كند و در نتيجه علاوه بر ايجاد محيطي بدون مزاحمت حشرات ، از آلوده شدن حباب لامپ LED توسط حشرات نيز خبري نيست.

مهمترين كاربردهاي چراغهاي LED

روشنائي معابر :

كاربرد ديگر LED  ، در بخش تأمين روشنائي معابر مي باشد . بر طبق آمار ارائه شده در تراز نامه انرژي سال 82 ، مصرف انرژی الکتریکی در بخش روشنائي معابر، حدود4/4672كيلووات ساعت بوده است كه اكثر اين روشنائي ها با لامپهاي جيوه اي يا بخار سديم تأمين شده كه با جايگزيني لامپهای LED  مي توان اين ميزان مصرف را تا حد زيادي كاهش داد .

نتيجه گيري:

با توجه به مطالب ذكر شده مشخص مي شود كه مي توان با جايگزيني لامپ هاي LED به جاي لامپ هايي كه در حال حاضر به منظور تامين روشنايي مورد استفاده قرار مي گيرند ، مي توان از هدر رفتن ميزان زيادي از انرژي در هر سال تا حدود تقريبي 70 تا 90 درصد جلوگيري نمود و علاوه بر آن باعث كاهش هزينه هاي مربوط به نگهداري تعويض و استهلاك انواع لامپهاي موجود و كاهش قابل توجه ميزان آلاينده هاي زيست محيطي شد.

نور پردازي پل كابلي تبريز

روشنايي بيلبوردهاي جاده اي شيراز

نصب سيستم برق اضطراري (UPS) نداجا

طراحي سيستم اضطراري (LED) براي پتروشيمي تبريز

 ساير پروژه هاي انجام شده