طراحی و ساخت قفل الکترونيکي

رديابي گوشی همراه

كنترل هوشمند چهارراه

طراحی و ساخت مين ياب هوشمند

ادامه 

 

عنوان مقاله : مدیریت مصرف برق در تاسیسات و صنایع

 

 

    با توجه به نامگذاری سال 1388 به عنوان سال اصلاح الگوی مصرف ،برآن شدیم که در مورد مصرف بهینه انرژی به خصوص انرژی الکتریکی بپردازیم .لذا با توجه اینکه صنعت برق یکی از صنایع بسیار مهم و زیربنایی در چرخه اقتصادی کشور و رفع نیازهای آن و تامین رفاه و آسایش مردم می باشد و هرگونه اخلال در تهیه برق مطمئن و کافی،مشکلاتی را در عملکرد صنایع موجود و توسعه آنها به وجود می آورد. از ویژگیهای صنعت برق كه از گران ترين انرژي ها مي باشد نیاز به سرمایه گذاری گزاف و صرف زمان طولانی جهت احداث تاسیسات نیرگاهی و شبکه انتقال آن می باشد به گونه ای که برای تامین یک کیلو وات برق،سرمایه ای نزدیک به هزار دلار نیاز است و در صورت میسر بودن تمامی امکانات ،حداقل زمان لازم جهت احداث نیروگاه حدود سه سال می باشد.لذا با یک حساب سرانگشتی ملاحظه می گردد که برای یک کیلو وات کاهش مصرف برق،چه مقدار در هزینه ها و زمان صرفه جویی شده است.

     مصرف بی رویه برق و بی اعتنایی ما به صرفه جویی به ویژه در ساعت های اوج مصرف باعث می شود که ديگر هموطنان ما نتوانند از نعمت انرزی برق بهره ببرند.زیاده روی در مصرف نیروی برق مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت.اثرات روحی و روانی خاموشی ها در هنگام  تماشای تلویزیون،سینما ، تئاتر،مسابقات ورزشی و و همچنین تماشاگران استادیوم ها و کارکنان و نیز بیماران بیمارستانها،میهمانان مجالس جشن ها یا سوگواری ها و سخنرانی ها و حتی رستورانها و غیره از معایب استفاده بی رویه مصرف انرژی برق می باشد.

 

     با خاموشی برق زندگی مردم مختل می گردد و با قطع کامل برق همه چیز از کار کردن باز می ایستد. از سیستم خنک کننده تا وسایل ضروری منزل و محل کار تا سیستم های نقلیه عمومی همه و همه نیازمند این انرزی فوق العاده مهم می باشند.باید اذعان داشت امروزه بدون برق ،زندگی مطلقا قابل تصور نیست.قطع کامل برق و در خاموشی رفتن جان بسیاری از بیماران را در معرض مخاطرات جدی قرار می دهد.

     اهميت اين موضوع در صنايع كه با عث توقف و ایستادن چرخه اقتصاد است در صنايع نفت و گاز كه اقتصاد كشورمان وابسته به آن است صد چندان مي كند و خسارت هاي جبران ناپذيري به همراه خواهد داشت.

 

     مدیریت مصرف برق شامل مجموعه ای از فعالیت های بهم پیوسته بین صنعت برق و مصرف کنندگان آن جهت ترازمند نمودن انرژی مصرفی و کاهش پیک (peak)مصرف برق می باشد تا بتوان با هزینه کمتر و کارایی بیشتر به حد مطلوبی در زمینه مصرف دست یافت.مدیریت مصرف برق عبارت است از برنامه ریزی،اجرا و نظارت بر آن بخش از فعالیت های مرتبط با برق که بر مصرف برق تاثیرگذار بوده و باعث ایجاد تغییرات مطلوب در شکل بار میزان مصرف می باشد تا درمصرف برق تعدیل ایجاد گردد به گونه ای که بدون کاهش میزان تولید و یا کیفیت محصول و بلکه با افزایش ارتقاء عوامل آن،مصرف کننده بابت برق مصرفی هزینه کمتری بپدازد.بنابراین مدیریت مصرف برق صنایع ،اقدامی در جهت بهبود بهره وری  واحدهای صنعتی و ارتقاء سطح کارایی در اقتصاد ملی است.

 

     مدیریت مصرف برق به دو صورت مدیریت بار و صرفه جویی در انرژی مصرفی قابل اعمال می باشد.در ساعات اولیه شب که اوج مصرف می باشد با مدیریت بار می توان توزیع بار را در سایر ساعات شبانه روز انتقال داد تا باعث بهبود ضریب بار (load factor) شبکه گردد که کاهش ضریب بار باعث کاهش هرینه های تولید می گردد و همچنین ضرورت سرمایه گذاری برای ظرفیت های جدید در زمینه تولید و انتقال نیروی برق را کاهش می دهد.باید توجه داشت که با توسعه و اعمال فرهنگ صرفه جویی انرژی و تغییر بعضی از عادات و رفتارهای مردم بخصوص فرزندان و بانوان و آموزش نکات فنی در هنگام خرید وسایل الکتریکی برای منازل و همچنین با طراحی ها مناسب در هنگام  نصب و راه اندازی صنایع و کارخانجات و ... فرهنگ صرفه جویی را بیشتر از گذشته توسعه داد.

    برنامه‏ريـــزي در بــرگيرنده اهداف مختلفي مي‏باشد كه بعضا" در تنازع با يكديگر مي‏باشند. به عنوان مثال كمينه سازي هزينه ها و محدودسازي تاثيرات زيست محيطي در حاليكه سطح بالائي از قابليت اطمينان مد نظر مي‏باشد . لذا بين اين اهداف بايد يك توازن منطقي برقرار گردد.

    طيف وسيعي از گزينه هاي سمت توليد و سمت مصرف جهت تامين برق مورد نياز وجود دارند و از آنجائيكه هريك داراي ويژگيهاي خاص خود مي‏باشند از جمله هزينه‏هاي دسترسي ، زمان اجراء و نــيز تاثيرات زيست محيطي ، لذا تركيبات مختلفي از اين گزينه ها از ديدگاه اقتصادي و قابليت اطمينان بايد مورد بررسي قرار گيرند .

 

     شركت هاي برق مي‏بايست ظرفيت توليد كافي به منظور تامين نيازهاي مشتركين با سطح قابليت اطمينان قابل قبول را تعبيه نمايند . در اين رابطه احتمال بروز خطا در هريك از منابع و نيز عدم قطعيتها در بار كوتاه مدت را نيز بايد مد نظر داشته باشند.

     تصميم گيري در يك سال مشخص بر سال بعد تاثير گذاشته و به همين ترتيب بر تصميمات بعدي تاثير مي‏گذارد . بنابراين در برنامه‏ريزي شركتهاي برق نياز به منابع بايد به صورت پويا مد نظر قرار گيرد. از آنجائيكه ساخت واحدهاي توليد نياز به زمان قابل توجهي دارد و نيز داراي طول عمر مفيد نسبتا" طولاني مي‏باشند لذا بازه زماني برنامه‏ريزي بايد در محدوده 20 الي 25 سال باشد.

     بازه زماني طولاني بـرنـامه‏ريـزي به نوبه خود مشكلات عديده‏اي در تصميم گيري ايجاد مي‏نمايد از جمله : عدم قطعيت مربوط به رشد بار، قيمت سوخت ، سرمايه‏گذاريهاي مورد نياز براي فن آوري هاي جديد و انرژيهاي تجديد پذير ، نرخ بهره ، سياستها و قوانين ، قيدهاي زيست محيطي و غيره .

     در سالهاي اخير موضوع تبادل برق بين كشور ها بر پيچيدگي برنامه‏ريزي افزوده است . در سيستمهاي به هم پيوسته بين‏المللي هريك از شركتهاي برق قادر خواهد بود از مزاياي اقتصادي واردات و يا صادرات برق و نيز از كمك هاي متقابل در مواقع بروز خطا در واحدهاي توليدي بهره جويد. البته بايد خاطر نشان كرد كه مزاياي شبكه هاي بهم پيوسته بيشتر در كوتاه مدت حائز اهميت است براي مثال اقتصادي بودن توليد واحدها(economic dispatch) به اشتراك گذاشتن ذخيره هاي چرخان ، سرويس و نگهداري هماهنگ واحدها و غيره .

 

     با توجه به اين پيچيدگي ها ، مسئله برنامه‏ريزي شركتهاي برق به دو فرآيند سلسله مراتبي زير تقسيم مي‏گردد:

 

الف – برنامه ريزي راهبردي:

    كه هدف آن تعيين چندين گزينه هم سو براساس قيود سمت توليد (رشد بار ، تحولات قيمت سوخت ، دسترسي سوخت ، در نظر گرفتن سرمايه گذاريهاي مورد نياز براي واحدهاي توليد و همچنين قراردادهاي دراز مدت تبادل انرژي) مي‏باشد و قيود سمت مصرف ( تامين انرژي برق در راستاي اهداف توسعه كشور ) است.

ب – برنامه‏ريزي منابع سمت توليد و مصرف:

     كه تحقق راهبردهاي معين شده را با ايجاد منابع سمت توليد و مصرف در محدوده زماني 5 الي 20 سال برنامه‏ريزي مي‏كند و هدف آن شناسائي مقاومترين برنامه‏ريزي براي گزينه هاي سمت توليد و گزينه هاي سمت مصرف است.

فرآيند برنامه‏ ريزي راهبردي:

 

    در برنامه‏ ريزي راهبردي ( استراتژي ) ابتدا مجموعه اي از گزينه‏هاي كلان اقتصادي مطالعه مي‏شوند . اين مطالعات ديدگاه اقتصادي كلاني را در راستاي برنامه‏هاي توسعه كشور و با در نظر گرفتن تحولات جهاني بويژه بازار انرژي براي برنامه ريزان فراهم مي‏كنند . براي هريك از گزينه‏هاي اقتصادي ، تقاضاي برق در هر يك از بخش هاي انرژي ( مسكوني – تجاري – عمومي – صنعتي – كشاورزي و غيره ) پيش بيني مي‏شود. سپس براي بارهاي پيش بيني شده و با توجه به قيمتهاي سوخت در نظر گرفته شده براي هريك از گزينه‏هاي اقتصادي ، برنامه‏ريزي سمت توليد صورت مي‏پذيرد و در نهايت برنامه بهينه توسعه ظرفيت توليد و هزينه متناظر با آن تعيين مي‏گردد . سپس با اعمال هريك از اهداف اشاره شده در بخش قبل ، وزن هر هدف در كاهش هزينه توسعه ظرفيت توليد محاسبه مي‏شود . در نهايت براساس وزنهاي محاسبه شده و اهداف برنامه توسعه كشور ، اهـــداف راهبــردي در سمـت مصرف انتخاب مي‏شوند. با توجه به اينكه اطلاعات و پيش بيني هاي بعمل آمده در اين مرحله از بـرنـامه‏ريـزي تـقريـبي مي‏باشند، لذا نتايج حاصل از برنامه‏ريزي راهبردي به عنوان يك چارچوب هدايت كننده براي برنامه‏ريزي فعاليتهاي سمت مصرف و توليد قابل استفاده خواهد بود.

 

آشنایی با منحنی بار:

     چنانچه  قدرت مصرفی برق صنایع را که مشتمل بر انواع موتورها،کمپرسورها،پمپ ها و ماشین آلات صنعتی و وسایل دیگری مانند انواع لامپها و سیستم های تهویه مطبوع و سرمایشی و گرمایشی می باشدرا برحسب زمان مصرف در  یک شبانه روز رسم نمائیم.باید توجه داشت باید سعی کرد که از قله های منحنی بار کاست و به ساعت دیگر انتقال داد.

ضریب بار:

     به صورت درصد بیان می شود و نشان دهنده درجه یکنواختی مصرف در طول یک دوره مشخص است که در واقع با کاهش از قله بار و انتقال یه ساعات دیگر این ضریب افزایش خواهد یافت بطور مثال ضریب بار یک دوره یک ماهه از رابطه زیر به دست می آید:

LF (load factor) =مجموع انرژی مصرفی در یک ماه/ (720*حداکثر بار ماه)*100

جهت رسیدن به ضریب بار مطلوب در شبکه برق فاکتورهای ذیل مد نظر قرار گیرد:

1- پيك سايي (Peak clipping):

       كاهش پيك بار شبكه را دنبال مي‏كند بطوريكه ظرفيت ذخيره چرخان شبكه افزايش بيابد و نياز به احداث نيروگاههاي جديد كاهش پيدا كند .

2- دره زدايي (Valley filling) :

       افزايش بار شبكه در ساعات كم باري را دنبال مي‏كند بطوريكه ضريب بار شبكه و كيفيت بهره برداري از نيروگاهها افزايش مي‏يابد.

3- جابجايي بار (:(Load shifting

      دو هدف فوق را با هم دنبال مي‏كند .

4- انعطاف پذير كردن منحني بار (Flexible load shape):

     عرضه انشعابهاي برق با قابليت اطمينان پايين و ارزان را دنبال مي‏كند بطوريكه شركت برق در قطع  كردن برق اين انشعابها آزادي عمل بيشتري خواهد داشت.

5- رشد بار راهبردي (Strategic load growth) :

     افزايش فروش انرژي برق را دنبال مي‏كند بطوريكه با برقدار كردن فعاليتهاي مختلف در بخشهاي كشاورزي ، صنعت و حمل و نقل ، سهم برق در ساختار انرژي مصرفي بخشهاي كشور افزايش پيدا كند.

 

افراش ضریب بار شبکه طبق جدول زیر به صورتهای زیر قابل اجرا می باشد:

 

اهداف برنامه‏ريزي براي منحني بار

نمونه

 

مثال اجرائي از راهكارهاي سمت مصرفي

1- پيك سايي

  قطع بار (اعمال خاموشي)

  كنترل مستقيم بار

  تعرفه هاي زماني

2- دره زدايي

 

  ذخيره انرژي گرمائي

  ذخيره سرما

  تعرفه هاي فصلي

  تعرفه هاي غير پيك

  تعرفه هاي زماني

3- جابجايي بار

  ذخيره انرژي گرمائي

  ذخيره سرما

  تعرفه هاي زمان

  كنترل وسائل مصرف كننده (چرخش زماني)

4- انعطاف پذير كردن منحني بار

  سرويس اشتراك ديماند

  قيمت گذاري براي قابليت اعتماد متغير

  تعرفه هاي قطع بار

5- صرفه جويي راهبردي

 

  مميزي

  وام كم بهره

  سيستم هاي خورشيدي

  مصرف انرژي كارا (با راندمان خوب)

  تعرفه هاي صرفه جويي

  توليد مشترك برق وگرما

6- رشد بار راهبردي

 

  پمپ گرمايي

  سيستم هاي دو سوخته

  تعرفه هاي تشويقي

  بارهاي صنعتي الكتريكي

  افزايش سهم بازار

 

 

ضریب توان:

       نشان دهنده خصوصیت وسایل الکتریکی از نقطه نظر مصرف توان راکتیو است و هرچه به یک نزدیک تر باشد نشان کارایی بهتر است.بهای انرژی راکتیو به مقدار ضریب توان تجهیز بستگی دارد.بوسیله بهبود بهره برداری و نصب دستگاههای مناسب از جمله خازن می توان ضریب توان را تا حد ممکن به یک نزدیک کرد.

هزینه های تامین برق مشترکین:

    تامین و تولید حداکثر توان مصرف کننده صرف نظر از انرژی مصرفی نیازمند سرمایه گذاری در احداث تاسیسات و انجام هزینه های ثابت نگهداری است.آن بخش از تاسیسات و هزینه ها که به همه مشترکین مربوط می شود مانند هزینه های سرمایه گذاری ثابت در تاسیسات تولید و انتقال عموما به عنوان بهای دیماند از مشترکین دریافت میشود.

   هزینه های تامین انرژی مورد نیاز مشترک و یا هزینه های متغیر عبارت است از آن دسته از هزینه هایی است که متناسب با کاهش یا افزایش انرژی مصرفی مشترک تغییر می کند مانند هزینه های سوخت،هزینه های تعمیر و نگهداری و همچنین برخی از هزینه های سرمایه گذاری ثابت که از محل درآمدهای حق انشعاب و بهای دیماند تامین نگردیده و بایستی از محل فروش انرژی تامین گردد.

    از آنجا که در ماههای پیک سال و ساعات پیک روز هزینه تمام شده برق بیش از سایر ایام و اوقات است نرخ برق در ماههای پیک سال و در ساعات پیک روز بیش از نرخ سایر اوقات تعیین گردیده است.در جهت پیشبرد اهداف مدیریت مصرف،موارد جدیدی در تعرفه ها منظور شده است تا مشترکینی که درساعات کم باری(نیمه شب) فعال هستند بتوانند از تخفیف ویژه در بهای انرژی برخوردار شوند.بدین ترتیب بهای انرژی مصرفی مشترکین طی ساعات مختلف شبانه روز در ضرایب خاصی ضرب می گردد.

هزینه های ناشی از مصرف انرژی راکتیو:

    وسایل الکتریکی مانند انواع موتورهای الکتریکی که 60 % انرژی الکتریکی مصرفی صنایع صرف آنها می شود و همچنین کوره های القایی علاوه بر مصرف توان اکتیو ،انرژی راکتیو مصرف می کنند که علاوه بر اشغال ظرفیت تاسیسات موجب افزایش تلفات خواهند شد که هزینه های آن به عنوان ضریب بدی مصرف از مشترکین دریافت می شود.براسن اساس ضریب توان مجاز 9/0 تعیین شده است و مشترکینی که ضریب توان کمتر از این داشته باشند متناسب آن جریمه خواهند شد.

چگونگی اعمال مدیریت مصرف:

    به منظور کنترل و مصرف بهینه برق اقدامات زیر به عنوان پیشنهاد مطرح می گردد:

1-      تشویق کلیه پرسنل جهت جلوگیری از اتلاف انرژی برق و جابجایی فعالیت های ساعات اوج مصرف به نوبتکاری سوم

2-      تغییر دستگاههای پر مصرف و اتخاذ استراتژی تهیه وسایل کم مصرف

3-      حداقل نمودن مصرف برق در ساعات اوج مصرف

4-      طراحی و بهره برداری خطوط تولید به گونه ای باشد ماشین آلات کمتری بطور همزمان مشغول کار باشند.

5-      استفاده از دستگاههای مناسب سنجش بار و کنتورهای اندازه گیری

6-      تعطیلات سالیانه و تعمیرات دوره ای کارخانه ها به فصل پیک موکول نگردد.

7-      استفاده از خدمات مشاور انرژی و ممیزی دقیق انرژی در جهت مدیریت صحیح مصرف انرژی الکتریکی

8-      نصب خازن و رگولاتور مناسب جهت بهبود ضریب توان

9-      نگهداری و تعمیر به موقع و بازدید دوره ای از وسایل الکتریکی

صرفه جویی انرژی در موتورها:

     به علت اینکه بیش ازنیمی از مصرف کننده ها انواع الکتروموتورها هستند ،عوامل فرسودگی و کاهش بازده موتورهای برق به شرح زیر می بالشد:

1-      گرد و غبار و آلودگی محیط کار

2-      رطوبت

3-      بخار روغن

4-      افزایش درجه حرارت

5-      وجود نمک

6-      بخار سیلیکون

7-      عدم روغنکاری نامنظم

8-      روغنکاری بیش از حد

9-      روغنکاری کم(باعث خوردگی بلبرینگها و تماس روتور واستاتور و همچنین باعث افزایش دمای بیرینگها و گیرپاز کردن موتور می شود.)

10-  اصطکاک یاتاقانها و اصطکاک هوا(به علت چرخش روتور)

موارد ذیل به عنوان توصیه های صنعتی در رابطه با استفاده از الکتروموتورها مد نظر داشته باشید:

1-      امکان سنجی جهت استفاده از موتورهای با دور قابل تنظیم

2-      کار کردن موتور در ولتاژ و بار نامی

3-      تهویه گرمای ایجاده شده توسط موتور

4-      کاهش اصطکاک در سیستم های مکانیکی موتور مانند چرخ دنده ها،غلطکها،بلبرینگها،زنجیرها و ...

5-      حمل و نقل مواد با تسمه نقاله برقی به ساعات کم باری شبکه منتقل شود.

کوره های القایی:

1-      امکان استفاده از سیستم های کنترل اتوماتیک و نصب تجهیزات مناسب کنترل مصرف برق در کوره ها

2-      استفاده از کوره های کم مصرف و پر بازده

3-      افزایش موارد روان ساز به شارژ کوره

4-      با عایق بندی مناسب، در جهت کاهش تلفات تبادل حرارتی کوره با محیط

5-      با تنظیم جریان و ولتاژ مناسب در جهت افزایش بازده الکتریکی کوره

6-      با افزایش سرعت تخلیه در جهت کاهش اتلاف انرژی برق

سیستم های گرمایشی و سرمایشی:

1-       طراحی متناسب با شرایط محیطی و موقعیت جغرافیایی باشد.

2-       امکان عایق بندی دیوارها،کف و سقفها و ساختمانها

3-       امکان استفاده از آب کنداسور به عنوان آب گرم مصرفی

4-       منطبق بودن ظرفیت سیستم تهویه با نیازهای واقعی

5-       تمیز کاری به موقع و سرویس های منظم و جلوگیری از نشتی های احتمالی

6-       استفاده از ترموستات در جهت تنظیم سرما و گرمای محیط با توجه به نیاز فصل

7-       حتی الامکان از سیستم های تشعشعی و موضعی استفاده گردد.

8-       جایگزینی چیلرهای جذبی به جای چیلرهای تراکمی در بخش ساختمانهای مسکونی و اداری

سیستمهای روشنایی:

1-      حدالامکان استفاده از نور طبیعی و نصب پنجره های مناسب و رنگ آمیزی روشن دیوارها

2-      میزان روشنایی محل کار 300 لوکس و غیر کاری 100 لوکس کافی است و برای تامین نور بیشتر از روشنایی موضعی استفاده گردد.

3-      امکان استفاده از لامپ های فلورسنت مخصوصا همراه با بالاست الکترونیکی و سایر لامپهای کم مصرف و پر بازده

4-      استفاده از سیستم های کنترل چند سطحی نور و انواع دیمرها

5-      تمیز کردن لامپها و بازدید مرتب ازآنها

6-      استفاده از چشم الکترونیکی و تایمر برای روشنایی معابر و محل هایی که به نور دایم نیاز ندارند.

7-      مد نظر داشتن اثرلامپهای با وات بالا برتهویه محیط

8-      در مکانهایی نظیر انبار،پارکینگ،راه پله،راهرو،محوطه بیرونی و دستشویی و ... از روشنایی در حد ضرورت استفاده گردد.

استفاده از مولدهای اختصاصی:

    در ساعات اوج مصرف شبکه سراسری که چهار ساعت سرشب فصل تابستان می باشد،تمام نیروگاههای کشور با ظرفیت کامل به تولید برق می پردازند که در این ساعات استقاده از مولدهای اختصاصی توسط صنایع می تواند باعث کاهش توان دریافتی توسط مشترک از شبکه شده و به پایداری شبکه و حفظ توان تحویلی و تامین برق سایر مشترکین کمک نماید.همچنین با توجه به اینکه بهای انرژی در ساعات پیک با ضریب 8/1 برای کنتورهای دو تعرفه و 3/3 برای کنتورهای سه تعرفه محاسبه می گردد ،لذا استفاده از ژنراتورهای اختصاصی می تواند باعث صرفه جویی قابل ملاحظه ای در هزینه های انرژی الکتریکی گردد.

برچسب انرژی:

     برچسب انرژی برچسبی است که بر روی وسایل مصرف کننده انرژی الصاق می شود و مصرف کننده را با میزان کارایی و مصرف انرژی آن وسیله آشنا می کند. این برچسب از 7 فلش رنگی که بر روی هر یک از آنها یک حرف لاتین ازAتا Gدرج شده تشکیل شده است که هر حرف و هر فلش رنگی نشانگر درجه ای از مصرف انرژی دستگاه است.حرف A  نشانگر کمترین مصرف و بیشترین کارایی و حرف Gنشانگر کمترین مصرف انرژی و کمترین کارآیی دستگاه است.

     برچسب انرژی در واقع به خریدار کمک می کند که در هنگام خرید وسیله ای را انتخاب کند که در مقایسه با سایروسایل موجود مصرف انرژی کمتر و کارایی بیشتری داشته باشد. به عنوان مثال وقتی خریداری برای خرید یک یخچال فریزر به فروشگاهی مراجعه می کند و با دو مدل یخچال که از هر جهت مشخصات یکسانی دارند روبرو می شود،در این شرایط اگر یکی از یخچالها رتبه Bداشته باشد و دیگری رتبه Cمسلما آن یخچالی که رتبه B  دارد مصرف برق کمتری دارد. در یخچالها و فریزرها به ازای افزایش یک رتبه در برچسب انرژی حدود 14 درصد صرفه جویی درمصرف برق می شود.استاندارد  برچسب انرژی برای تعداد زیادی از وسایل الکتریکی خانگی تدوین شده است. 

استفاده صحیح از وسایل الکتریکی خانگی 

    بهبود عملکردمصرف کننده‌های انرژیبا هدف استفاده بهینهاز منابع انرژی از جمله سر فصلهای مهم در تحقیقات محسوب می‌گردد. پس از بحران انرژیدر سال 1973 فعالیتهای پژوهشی دامنه داری در زمینه کاهش مصرف انرژی در شاخه‌هایمختلف مصرف کننده شروع گردید. به گونه‌ای که بحران انرژی در سال مذکور نقطه عطفی درروند بهینه سازی مصرف انرژی در تمامی زمینه‌های مرتبط باانرژی به شمار می رود.  صنعت لوازم خانگی نیز از این امر مستثنی نبوده و طی سه دهه اخیرتحولات قابل توجهی را در مصرف برق شاهد بوده است. لوازم خانگی به دلیل گستردگیموارد مصرف آن سهم قابل توجهی از مصرف برق بخش خانگی را شامل می‌گردد. به گونه‌ایکه مصرف سرانه برق و بهره‌مندی خانوار از لوازم خانگی به عنوان شاخصهایی برای تعینسطح رفاه عمومی در کشورهای مختلف مطرح گردیده است.تجارب دیگر کشورها مؤید آن است کهپتانسیل کاهش مصرف انرژی در محصولات مذکور به میزان قابل توجهی وجود دارد. در اینراستا تحقیقات وسیعی در زمینه بهینه سازی مصرف برق در لوازم خانگی مذکور در بخشانرژی مرکز تحقیقات نیرو انجام پذیرفته و امکان کاهش مصرف برق در محصولات تولیدداخل مورد بررسی همه جانبه قرار گرفته است

 

     در بررسیهای به عمل آمده علاوه برارزیابی وضع موجود صنایع لوازم خانگی داخلی ، به محدودیتها و امکانات موجود بهمنظور اجرای طرحهای بهینه سازی پرداخته شده و امکان انجام اصلاحات پیشنهادی در قالبارزیابیهای فنی و اقتصادی طرحهای مذکور ارائه گردیده است. علاوه بر این با توجه بهاینکه لزوم صرفه جویی انرژی در تمامی وسایل و تجهیزات انرژی در کشور بصورت قانون درآمده و آئین نامه‌های اجرایی آن نیز به تصویب رسیده است، بنابراین نتایج بدست آمدهدر طرحهای بهینه سازی می‌تواند در تعیین خط مشی و اجرای برنامه‌های اجرایی به منظوردستیابی به اهداف از پیش تعیین شده کمک شایانی نماید.

طرحهای بهینه سازی در لوازم خانگی پر مصرف:

1-  طرحهای بهینه سازی مصرف برق در یخچال - فریزرهای خانگی:

 امروزه ، یخچالفریزرهای خانگی از جمله ضروری‌ترین نیازهای اولیه هر خانواده به شمار می‌روند. باتوجه به درصد خانواده‌های بهره‌مند از این وسیله خانگی و در مقایسه با سایر لوازمخانگی؛ در ردیف اولین و مهمترین وسیله خانگی در کشور قرار داده شده‌اند. اگر هریخچال بطور متوسط 500 کیلووات ساعت در سال برق مصرف نماید، توان مصرفی ناشی ازیخچال فریزرها معادل 1085 مگاوات بدست می‌آید که با  توجه به هزینه‌های تولید ،انتقال و توزیع برق ، اهمیت بهینه سازی مصرف برق این وسیله پر مصرف بیش از پیش روشنمی‌گردد.برای تعیین پتانسیلهای صرفه جویی در این وسیله خانگی تحقیقات نظریو تجربی بر روی تعدادی از یخچال - فریزرهای تولید داخل انجام و عوامل مؤثر بر مصرفانرژی یخچالهای مورد بررسی تعیین گردید. در یک بررسی اجمالی روشن شد که افزایش ضخامت عایق مورد استفاده در کابینت ، استفاده از کمپرسورهای پر بازده ، افزایش سطح حرارتی کندانسور و اپراتور و بهبود واشر دور درب از جمله مهمترین عوامل مؤثر برکاهش مصرف برق یخچال فریزرهای خانگی می باشد .

 در یک بررسی اجمالی مشخص گردید پتانسیلکاهش مصرف برق در یخچالهای تولید داخل حدود هفتاد درصد می‌باشد، سیر تحول بهبودیخچال فریزرهای خانگی در کشورهای صنعتی این روند را تأیید می‌کند. به عنوان مثالمصرف برق یخچال فریزرهای مدل 1995 نسبت به مدل 1973 در کشور آمریکا حدود 62 درصدکاهش یافته است. با توجه به این نکته که تکنولوژی تولید یخچال فریزرهای خانگی درایران عموما به دهه هفتاد میلادی باز می‌گردد، بنابراین وجود چنین پتانسیلی در کاهشمصرف برق دور از انتظار نمی‌باشد. اگر یخچالهای مورد استفاده در کشور با یخچالهایسربازده جایگزین شوند، توان مورد نیاز برای تأمین برق ناشی از مصرف یخچال فریزرهایخانگی از 1085 مگاوات به 325 مگاوات کاهش خواهد یافت.

2- طرحهای بهینه سازی مصرف برق در کولرهای گازی:

    تنوع مناطق آب و هوایی باعثبکارگیریسیستمهای برودتی متنوعیدر کشور شده است. بکارگیری سیستمهای مختلف سرمایشی بر اساس محدودیتها و مزیتهای نسبی سیستمهای مذکورصورت می‌گیرد. استفاده کولرهای گازی در فصل گرما در نواحی شمالی و جنوبی کشور که در مجاورت ساحل قرار دارندبسیار رایج است. از آنجا که کولرهای گازی از جمله پرمصرف ترین لوازم انرژی بر، درمیان لوازم خانگی به شمار می آیند، سهم مصرف برق ناشی از بکارگیری آنها چشمگیر است. مصرف برق آنها بویژه در فصل تابستان نقش قابل توجهی در ایجاد پیک فصلی در شبکه  بنابراین استفاده از کولرهای گازی پربازده با هدف استفاده بهینه ازtitle="انرژی الکتریکی">انرژیالکتریکی که به کاهش هزینه‌های سرمایه گذاری در تأمین برق مورد نیاز کمک شایانیمی‌نماید. شواهد و قرائن نشان می‌دهد که پتانسیل قابل توجهی برای صرفه جویی مصرفبرق در کولرهای گازی وجود دارد. مطابق بررسی انجام شده در انجمن تولید کنندگانلوازم خانگی آمریکا برای یک نمونه از تولیدات آن کشور مصرف برق از 1282 کیلوواتساعت در سال 1972 به 843 کیلووات ساعت در سال 1994 تقلیل یافته است   .
در اینپژوهش به منظور تعیین پتانسیلهای صرفه جویی در مصرف برق کولرهای گازی ابتدا یک نرمافزار رایانه‌ای به منظور نمونه سازی عملکرد آن تهیه و صحت عملکرد آن با نتایجتجربی مقایسه گردید. پس از اطمینان از صحت محاسباتانجام شده توسط نرم افزار مذکوریک نمونه کولر گازی تولید داخل کشور مورد ساخت قرار گرفت و راهکارهای دستیابی بهشرایط بهینه معین گردید. در این بررسی ، طرح اصلاحی در هشت مرحله تغییرات طراحیلازم به منظور دستیابی به یک محصول پر بازده را معین می‌نماید.
نتایج بدستآمده از نمونه‌های عددی نشان می‌دهد که با انجام این تغییرات میزان مصرف انرژی کولرگازی مذکور به میزان 56.2 درصد قابل کاهش است. از جمله مهمترین عوامل مؤثر در مصرفانرژی کولرهای گازی می‌توان به استفاده از کمپرسورهای پربازده اشاره کرد. روندبهبود مصرف انرژی محصولات تولیدی در کشور آمریکا طی سالهای 1972 تا 1994 وجودپتانسیلهای پیش گفته تأیید می‌کند.

3- بهینه سازی مصرف برق در کولرهای آبی:

    دلیل قیمت ارزان ، سادگی استفاده و مصرف برق کمتر ، نسبت به اینسیستمهای سرمایش از مزیت نسبی برخوردار است. علاوه بر موارد پیش گفته انطباق اینوسیله خانگی را در ردیف مهمترین مصرف کنندگان بخش خانگی را قرار داده است. بنابراینملاحظه می‌شود که این وسیله خانگی در ایجاد پیک شبکه در فصل تابستان نقش مؤثری ایفامی‌نماید و بهینه سازی این وسیله خانگی پر مصرف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است به منظور بررسی راهکارهای بهبود مصرف برق کولرهای آبی مطالعاتی جامعی در اینزمینه انجام پذیرفت و موضوع بهینه سازی مصرف برق در کولرهای آبی با توجه بهمحدودیتهای موجود به تفصیل مورد بررسی قرار گرفت. در این بررسی عملکرد کولر آبی ،مورد نمونه سازی نظری و تجربی قرار گرفت و رفتار آن به همراه طرحهای بهینه سازیمورد بررسی فنی و اقتصادی قرار گرفت. در بررسی نظری عملکرد کولرهای آبی به کمک یکبرنامه رایانه‌ای شبیه سازی گردید. معادلات حاکم در این شبیه سازی به یک معادلهدیفرانسیل غیر خطی منتهی و معادله مذکور به کمک روشهای عددی حل گردید و رفتار کولربصورت نظری مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
راهکارهای بدست آمده از بررسینظری نشان داد که الحاق یک روش کنترل که ترکیبهای مختلف عملکرد کولر آبی (دور تند ،دورکند با پمپ و بدون پمپ) را متناسب با نیروهای سرمایشی ایجاد کند، می‌تواند بهمیزان قابل توجهی مصرف برق کولرهای آبی را کاهش داده و همچنین شرایط محیطی مطلوبتریرا ایجاد نماید. طراحی دستگاه کنترل بصورت 8 راهکار مطرح و هر یک از راهکارها ازلحاظ فنی و اقتصادی مورد ارزیابی قرار گرفت و بهترین راهکار حاصل از بررسی نظریانتخاب و روش کنترلی مبتنی بر بهترین انتخاب ، طراحی ساخته شد. دستگاه ساخته شده برمصرف برق کولرهای مجهز به دستگاه کنترل نسبت به کولرهای بدون کنترل بیش از 55 درصدکاهش یافته بود.

4- ارزیابی پتانسیلی صرفه جویی برق در ماشینهای لباسشویی:

    اگر تعداد ماشینهایلباسشویی مورد استفاده معادل 2 میلیون دستگاه در نظر گرفته شود با توجه به اینکه درهر دور شستشو ، هر ماشین لباسشویی بطور متوسط 3 کیلوات ساعت برق مصرف می‌کند. میزانمصرف برق ناشی از ماشینهای لباسشویی مقدار قابل توجهی خواهد بود. عمده‌ترین بخش مصرف کننده برقماشینهای لباسشوییبه بخش تولید آب گرم وخشک کن اختصاص دارد. بنابراین مهمترین راهکار پبشنهادی در رابطه با کاهشمصرف برق ماشینهای لباسشویی توسط آب گرم الکتریکی ماشین لباسشویی توسط آب گرمساختمان اختصاص دارد
انجام این امر مستلزم استفاده از یک مجموعه مخلوطکننده آب گرم و آب سرد خودکار می‌باشد که آب مورد نیاز ماشین لباسشوی را با دمایمعین آماده و وارد ماشین لباسشوی می‌نماید. برای نیل به این هدف مجموعه آزمایشگاهی لوازم صرفه جوی مصرف برق در ماشینهای لباسشویی در بخش انرژی و با همکاری بخشتکنولوژی اطلاعات مرکز تحقیقات نیرو طراحی و ساخته شد. نتایج بدست امده حاکی از آناست که در صورت استفاده از لوازم صرفه جویی انرژی در ماشینهای لباسشوی ، می‌توانبطور متوسط 50 درصد از برق مصرفی ماشینهای لباسشویی کاست.
اگر چه با توجه بهنرخ تعرفه برق در سال اجرای طرح (1375) انجام اصلاحات پیش گفته از دیدگاه مصرفکننده از توجیه اقتصادی برخوردار نیست اما با توجه به یارانه قابل توجه به منظورتولید ، انتقال و توزیع برق ، از دیدگاه منافع ملی استفاده از لوازم صرفه جو عوایدقابل توجهی را به دنبال خواهد داشت.

مصرف برق لوازم خانگی طی سه دهه گذشته بهبود قابل توجهی راشاهد بوده است. در بین لوازم خانگی یخچال فریزرهای خانگی ، کولرهای آبی ، کولرهایگازی وماشینهای لباشوییسهم قابل توجهی از مصرفبرق بخش خانگی را به خود اختصاص می‌دهند. علاوه بر این شواهد و قرائن نشان می‌دهدکه پتانسیلهای بهسازی مصرف برق در لوازم مذکور بیش از سایر لوازم مطرح می‌باشد. دراین پژوهش نشان داده شد که بهینه سازی مصرف برق در لوازم خانگی پیش گفته به کمکراهکارهای ارائه شده به میزان قابل توجهی از مصرف برق لوازم خانگی تولید داخل کشورمی‌کاهد.
البته این امر مستلزم بررسی فنی - اقتصادی طرحهای ارائه شده ازدیدگاه تولید کنندگان و مصرف کنندگان لوازم خانگی و وزارت نیرو می‌باشد. اگر چه بهنظر می‌رسد اعمال بعضی از طرحهای مذکور با توجه بهقیمت برقدر حال حاضر از دیدگاه مصرف کنندهجذابیت زیادی نداشته باشد، اما آنچه مسلم است این است که از دیدگاه منافع ملی اعمالطرحهای مذکور عواید قابل توجهی را به دنبال داشته و با توجه به افزایش نرخ برق بهنظر می‌رسد در سالهای آینده اعمال طرحهای مذکور از دیدگاه مصرف کننده نیز از توجیهمالی برخوردار گردد. بنابراین فراهم سازی بستری مناسب برای اجرای طرحهای مذکوراجتناب ناپذیر بوده و لزوم ایجاد آن به خوبی احساس می‌گردد

.  

نور پردازي پل كابلي تبريز

روشنايي بيلبوردهاي جاده اي شيراز

نصب سيستم برق اضطراري (UPS) نداجا

طراحي سيستم اضطراري (LED) براي پتروشيمي تبريز

 ساير پروژه هاي انجام شده