طراحی و ساخت قفل الکترونيکي

رديابي گوشی همراه

كنترل هوشمند چهارراه

طراحی و ساخت مين ياب هوشمند

ادامه 

موضوع مقاله: خانه هاي هوشمند (bems)

 

امروزه در جهان ، گسترش تکنولوژي در سطوح مختلف صنعتی از چنان سرعت بالایی برخوردار است که عصر حاضر بعنوان عصر جهش دانش مطرح شده است . این گسترش همه جانبه تغییرات شگرفی در صنعت ساختمان وجود آورده که ساختمانهاي امروزي با ساختمانهاي یک دهه قبل قابل مقایسه نیستند . لیکن این تغییرات در داخل کشور بصورت موضوعی و منفک از یکدیگر اتفاق افتاده است . بطورمثال صنایع تولید کننده سیستمهاي برودتی و حرارتی ، الکترونیک و اتوماسیون ، سازه هاي چوبی و تزئیناتی ، سیستمهاي ایمنی و امنیتی و ... هریک بطور مستقل از این پیشرفت برخوردار شده اند . درعین حال ارتباط و تناسب و همسویی در این زمینه ها کمتر مشاهده می شود . شایدبهتر باشد به موضوع الکترونیک و اتوماسیون بصورت دقیق تر اشاره کنم . بنابراین تقاضا می کنم توجه خود را به تجهیزاتی مانند درب کنترلی ، کرکره هاي برقی ، آیفون تصویري ، آنتن مرکزي و سیستم هاي مدار بسته، اعلام سرقت،اعلام حریق و نشت گاز و...معطوف نمایید.آیاارتباطی بین این سیستمها مشاهده می کنید؟ آیا پردازش هر یک از این تجهیزات نیاز به یک دستگاه پردازشگر مستقل ندارد ؟ شاید تلاشهاي مختصري در زمینه ارتباط آنها صورت گرفته ولی این موضوع از جامعیت لازم برخوردار نیست . اگرریموت درب کنترلی در منزل نباشد و شما بخواهید درب را باز کنید بدون اینکه خانه خارج شویدو ...  چه باید کرد ؟ چرا از یک پردازشگر مرکزي استفاده نکنیم که بتواند درب کنترلی درب نفر رو ، چراغها ، کولر ، قفل برقی درب واحد ، شیر برقی گاز و آب و .... راکنترل کند ؟ این مسئله دقیقا" موضوعی است که در اتوماسیون یک خانه هوشمند به آن پرداخته می شود .

یعنی اینکه توسط یک پنل مرکزي امکان کنترل همه تجهیزات مورد نیاز وجود داشته باشد . دراین بین نگاه بسیار جدي نسبت به  مسائل ایمنی و امنیتی نیز لازم است . یعنی اینکه این سیستم پردازنده مرکزي بتواند علاوه بر کنترلی کردن یک خانه به موضوعاتی  همچون اعلام سرقت یا دزد گیر ، اعلام حریق ، اعلام نشت گاز سیستم هاي حفاظت جان و ... نیزبپردازد . اگرکمی تخصصی تر به  مسئله توجه کنیم نیاز به توزیع فرمانها در یک خانه نیز به نیازهاي دیگر افزوده خواهد شد . بدین معنی که مصرف کننده به منظور کنترل تجهیزات مختلف حتی مجبور به استفاده از یک پنل مرکزي نباشد . بطورمثال بتواند کولر را علاوه بر پنل مرکزي توسط  صفحه کلیدهاي جانبی ( کیپد ) ویا توسط ریموت کنترل مربوطه و یا حتی از طریق هر یک از گوشی هاي تلفن داخل منزل نیز خاموش و روشن کند . کمی هم که جلو تر برویم نیاز به کنترل تجهیزات داخل منزل در زمان عدم حضور ( وقتی در داخل خانه نیستیم ) نیزاز طرف مصرف کننده ها تقاضا می شود . بنابراین بسیار ایده آل خواهد بود اگر با استفاده از یک تلفن همراه یا ثابت از خارج منزل و از هر مسافتی حتی خارج از شهر یا کشور بتوانیم سیستم هاي ایمنی و امنیتی و تجهیزات برقی و کنترلی دیگر را در اختیار داشته باشیم .

مثلا" اگرفراموش کرده اید در هنگام خروج از منزل شیر اصلی گاز را ببندید ،با یک تلفن بدون برگشتن به خانه این کار را انجام دهید . یاساعتی قبل از رسیدن به خانه بتوانید کولر را روشن کنید تا به محض رسیدن از هواي مطبوع خانه لذت ببرید . علاوه بر این موارد همه چراغهاي یک خانه مدرن باید بدون نیاز به زدن کلید و فقط با ورود فرد به هر فضایی بصورت اتوماتیک روشن شوند و پس از خروج مجدداً بصورت خود کارخاموش شوند . سرویسی که بنام روشنایی اتوماتیک شناخته می شود  .  

 

جهت دريافت اين پايان نامه 107 صفحه اي از طريق فرم درخواست پايان نامه  وپروژه درخواست خود را براي ما ارسال كنيد.

 

در ادامه برخي از سرفصلها:

 

آشنایی با مفهوم خانه هوشمند ، روشنایی اتوماتیک ،نحوه سیم کشی رادارهادرخانه هوشمند ،سیستم های جانبی،توضیح کوتاه درموردمکانیسم رادار،مزایای استفاده از سیستم خانه هوشمند ، آشنایی وقابلیتهاي BEMS

نور پردازي پل كابلي تبريز

روشنايي بيلبوردهاي جاده اي شيراز

نصب سيستم برق اضطراري (UPS) نداجا

طراحي سيستم اضطراري (LED) براي پتروشيمي تبريز

 ساير پروژه هاي انجام شده